همه‌ی ما دوست داریم کسب و کار موفق و رو به رشدی داشته باشیم

آتش کسب و کار و کوچینگ

صاحبان کسب و کارهای کوچک و بزرگ همواره دغدغه‌ای در حوزه کسب و کار خود دارند. تنوع دغدغه‌های یک کارآفرین یا صاحب یک کسب و کار و یا مدیر یک شرکت گستره‌ی وسیعی دارد. گرچه که برخی از این دغدغه‌ها مانند فروش، بازاریابی و مدیریت عملکرد و … عناوین ثابتی دارند اما نحوه‌ی برخورد با آنها بسته به شخصیت کسب و کار، شخصیت مالکان و مدیران و محصول یا خدمات قابل عرضه‌ی آنها می‌تواند بسیار متنوع باشد.

همین تنوع، خود انواع سیستم‌های آموزشی، پشتیبانی و کسب و کارهایی را ایجاد کرده که به صورت ستادی برای رشد و توسعه انواع کسب و کارها عمل می‌کنند. شرکت‌های مشاوره، شرکت‌های و آموزشگاه‌های تخصصی، سازمان‌هایی که بر روی تحلیل سیستمی و یا مشارکت سازمانی (Engagement) یا نام تجارتی (Brand) کار می‌کنند و افرادی که به صورت درون‌سازمانی و برون‌سازمانی نقش مربی یا منتور را ایفا می‌کنند.

شاید یکی از جدیدترین روش‌های خدمت‌رسانی به سازمان‌ها و شرکت‌ها در دنیا، ره‌یاری (کوچینگ) باشد. این روش نوین عمری حدوداً بیست ساله دارد و رشدی قابل توجه در دنیا داشته است. یک ره‌یار (کوچ) کیست و او چه خدمتی می‌کند؟

او فردی حرفه‌ای است که مهارت‌های پایه کوچینگ شامل شنیدن فعال، پرسش‌های قدرتمند و بازخورد بی‌قضاوت را در آموزشگاهی معتبر یاد گرفته و تمرین کرده است. او فردی است که پاسخی برای مسایل شما ندارد! او پرسش‌های قدرتمندی که از شنیدن شما ایجاد شده است را مطرح می‌کند.

شاید فکر کنید پرسش‌های جدید، آخرین چیزی است که بخواهید به فهرست بلند مشکلات و دغدغه‌های کسب و کار خود اضافه کنید! به نظر می‌رسد، همه‌ی ما تشنه‌ی پاسخ باشیم. آری، ما به دنبال پاسخ هستیم و همین الگوی ذهنی، می‌تواند گمراه‌کننده باشد. چه بسیار شرکت‌ها و افرادی که با قاطعیت در جلسات ارائه، شما را به خرید پاسخ‌های خودشان ترغیب کرده‌اند و شما هم با موشکافی و کنترل‌های زیاد نسبت به خرید خدمات آنها اقدام کرده‌اید.

چه میزان از این هزینه‌ها بازگشت داشته است؟ یا اصولاً برای مدت قابل قبولی تاثیر قابل توجهی در کسب و کار گذاشته است؟ آیا شما در خرید پاسخ، درست اقدام کرده‌اید؟

استراتژی‌ها بر روی کاغذ و در گزارش‌ها و نامه‌ها بسیار جذاب، موفق و موثر هستند اما زندگی و کسب و کار بر روی کاغذ پیش نمی‌رود و در لحظه اتفاق می‌افتد. پس پرسش من به عنوان رهیار مدیران اجرایی (Executive Coach) این است که آیا شما آماده هستید پاسخ خودتان را خلق کنید؟
آیا هزینه‌های پرداخت شده و زمان از دست رفته برای پاسخ‌هایی که برای شما و کسب و کارتان نبوده‌اند، به شکل موثرتری قابل سرمایه‌گذاری بودند؟

همه‌ی ما دوست داریم کسب و کار موفق و رو به رشدی داشته باشیم. برای روشن ماندن آتش کسب و کار و افزایش شعله‌های این آتش دست به کارهای زیادی زده‌ایم و خواهیم زد. ره‌یاری (کوچینگ) به عنوان یک ابزار می‌تواند با افزایش آگاهی و روشن کردن نقاط کور، به شما برای خلق پاسخ مورد نیازتان کمک کند. حضور در جلسه‌ی رهیاری (کوچینگ) مانند، یک ملاقات محرمانه با خود برای بررسی متمرکز بر هدف مسایلی است که شاید گاه با هیچ کس قابل مطرح کردن نباشد. هر مفهومی (Concept) در بستر (Context) ره‌یاری (کوچینگ) قابل بررسی و ارزیابی توسط مراجع است و نتیجه‌ی این کنکاش و تدقیق، متعلق به مراجع است و حتی شاید این نتیجه اجرای یکی از پاسخ‌های موجود در بازار باشد و اصول اخلاقی کوچ او را مکلف می‌کند که برای مراجع و در خدمت مراجع باشد و این مساله بازگشت سرمایه‌ی این روش را به نسبت روش‌های مشابه توجیه‌پذیر می‌کند.

کانون یادگیری فردا (کیف‌کو) یکی از اولین سازمان‌های حرفه‌ای است که برای ارائه خدمت در حوزه‌ی ره‌یاری (کوچینگ)، مربی‌گری (منتورینگ) و مهارت‌آموزی شکل گرفته است. این مجموعه با دارا بودن ره‌یارهای حرفه‌ای آموزش دیده، انواع ره‌یاری (کوچینگ) را به مراجعان در شاخه‌های کسب و کار، مدیران اجرایی، رهبری، عملکرد و … به همراه کارگاه‌های مهارت‌آموزی مبتنی بر بازی‌های طراحی شده و تمرین‌های خاص ارائه می‌دهد.
اگر آتش کسب و کارتان برای شما مهم است، می‌توانید با ثبت‌نام از طریق کلیک بر این لینک  و سپس پاسخ دادن به سوالات، درخواست خود را برای شروع فرایند کوچینگ کسب و کار برای ما ارسال کنید تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم و جلسات را برگزار کنیم.

 

نویسنده: افشين محمد

 

پي‌نوشت: اين مقاله پيوست سخنراني ارايه شده از سوي كانون يادگيري فردا در پنجمين همايش برندينگ و توسعه كسب‌و كار مي‌باشد.

درباره افشین محمد

کوچ‌ حرفه‌ای دارای مدرک مورد تایید فدراسیون بین‌المللی کوچینگ (ICF)
کارآفرین و صاحب کسب و کار با 16 سال سابقه
منتور کسب و کارهای نوپا
رهیار (كوچ) مدیران اجرایی
دانش‌آموخته دوره مدیریت اجرایی
کارشناسی ارشد طراحی کاربردی (دانشکده فنی دانشگاه تهران)
کارشناسی مهندسی مکانیک طراحی جامدات (دانشگاه صنعتی شریف)
مخترع و محقق
نویسنده و مترجم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image