رهیاری (کوچینگ) زندگی چیست؟

, , ,
رهیاری(کوچینگ) زندگی

حوزه‌های زیادی بر توسعه‌ی رهیاری (کوچینگ) اثر گذاشته‌اند اما استعاره‌ی کوچ ورزشی که بر محدوده‌ی عمومی توسعه‌ی فردی اعمال شده، یکی از آنهاست. آنتونی گرانت و جین‌گرین می‌گویند:

هیچ ورزشکاری نیست که بدون کوچ در ورزش منتخبش به موفقیت چشمگیری برسد. ورزشکاران برای دستیابی به موفقیت، به کسی نیاز دارند که بتواند آنها را به‌ سمت بهترینِ خودشان هدایت کند.

اما داشتن رهیار (کوچ) زندگی چه معنایی دارد؟
یک رهیار (کوچ) در زندگی شما

وقتی کلمه‌ی رهیار (کوچ) را می‌شنوید چه فکری می‌کنید؟ آیا تصاویری از سالن‌های پر از نوجوانان و کسی که با سوت زدن آنها را هدایت می‌کند، به ذهن شما می‌آید؟ آیا شما رهیار (کوچ) را به عنوان فردی می‌شناسید که مهارت‌های ورزشی خاص را به شما آموزش می‌دهد، مثلاً چگونه بیشتر بپرید، چگونه محکم‌تر ضربه بزنید و یا سریع‌تر پرتاب کنید؟

اگر چنین است، ممکن است عجیب باشد که به رهیار (کوچ) به مثابه فردی که بیشتر یک شریک است تا یک متخصص فکر کنید، کسی که به جای ارائه‌ی پاسخ سوالات شما، مجبورتان می‌کند تا خودتان پاسخ را پیدا کنید.

یک لحظه به مربیان ورزشی فکر کنید. آیا شغل این مربیان، فقط پرورش مهارت‌های خاص و آموزش تخصصی است؟ همانطور که گرانت و گرین اشاره می‌کنند، این همه چیز نیست. مربیان ورزشی، بسیار بیشتراز کمک به مراجعان خود برای توسعه‌ی مهارت‌های فنی، انجام می‌دهند. آنها همچنین به افراد کمک می‌کنند تا:
 اهداف عملکردی‌شان را تنظیم کنند.
 با فشارهای روحی و استرس مقابله کنند.
 توسعه یابند و چشم‌انداز داشته باشند.
 با باورهای منفی که ممکن است روی عملکردشان تاثیر بگذارد، مقابله کنند.
 انگیزه خود را حفظ کنند.
 عملکردشان را تجزیه و تحلیل کنند.
 تمرکزشان را حفظ کنند.

بنابراین رهیارها (کوچ‌ها) بیشتر مربیان ذهن هستند تا بدن. آنها نمی‌توانند برای شما ورزش کنند اما می‌توانند به شما در تعیین اهداف کمک کنند. همچنین به شما کمک می‌کنند تا عملکرد عینی خود را ارزیابی کنید و برای بهبود عملکردتان اقدام کنید. آنها به شما انگیزه می‌دهند و کارهایتان را پیگیری می‌کنند.

استخدام یک رهیار (کوچ) ورزشی یا رهیار (کوچ) شخصی، به شما کمک می‌کند تا به نتایج خوبی در ورزش و تناسب اندام دست یابید زیرا او به شما کمک می‌کند تا دانش، مهارت، اعتماد به نفس و انگیزه‌ای که نیاز دارید را در خود توسعه دهید.
آیا می‌دانید که چطور باید وزنه را بلند کنید؟
آیا آن را به درستی بلند کرده‌اید؟
آیا از دقیق بودن برنامه ورزشی‌تان اطمینان دارید؟
آیا شما انگیزه‌ای برای ادامه دادن به ورزش‌تان دارید؟

 

رهیاری (کوچینگ)، چگونه انجام می‌شود؟
با گفتگو و پرسش.

رهیاری (کوچینگ) زندگی برای افزایش پیشرفت شخصی از روش متفاوتی نسبت به سایر روش‌های مشابه استفاده می‌کند که شامل دو ویژگی کلیدی است:
۱٫گفتگو/ مکالمه
۲٫ پرسش

گفتگو/ مکالمه:

لورا ویتورث می‌گوید، رهیاری (کوچینگ) عبارتست از، مکالمات قدرتمند بین شما و رهیار (کوچ) شما. مطمئناً ما همیشه در حال مکالمه با افراد مختلف هستیم که بسیاری از این مکالمه‌ها مبتنی بر روابط اجتماعی، گذر زمان و یا انتقال اطلاعات هستند. مکالمات رهیاری (کوچینگ) قدرتمند هستند زیرا هم رهیار (کوچ) و هم مراجع، در طول بحث به طور کامل تمرکز می‌کنند و انرژی خود را به سمت متمرکزی هدایت می‌کنند.

در حقیقت، همان‌طور که در ادامه خواهید دید، مکالمات رهیاری (کوچینگ)، برنامه‌‌ریزی شده هستند تا بهترین نتایج از آنها دریافت شود. مراجعان قبل از انجام گفتگو با رهیار (کوچ)، یک برنامه‌ی رهیاری (کوچینگ) ارائه می‌دهند. این برنامه حاوی نکات کلیدی که باید در جلسه بر روی آنها تمرکز شود و آنچه ‌که می‌خواهند با رهیار (کوچ) خود صحبت کنند، است. رهیاری (کوچینگ) مبتنی بر پیگیری است. یعنی پس از انجام گفتگو، برای اطمینان از این‌که صحبت‌های انجام شده در حین مکالمه مفید و تاثیرگذار بوده است یا خیر، فرد باید اقداماتی که به انجام آنها متعهد شده است را در قالب یک گزارش ارائه دهد.

سوالات:

این مکالمات نسبت به گفتگوهای دیگر ما، متفاوت هستند. این مکالمات، شامل سؤال‌هایی هستند که رهیار (کوچ) از مراجع می‌پرسد. روش سوال پرسیدنِ سقراط، قطعاً قدمتی طولانی دارد. در قرن پنجم قبل از میلاد، سقراط از این شیوه‌ی سوال پرسیدن، برای گفتگو با همکاران خود و کشف باورهایشان و شناسایی اشتباهات منطقی آنها استفاده کرد.

چرا رهیارها (کوچ‌ها) به جای انتقال اندیشه‌ها و دانش خود و یا صدور دستورات، از پرسش‌های سقراطی استفاده می‌کنند؟ اوکانرولاگس (۲۰۰۷) استدلال می‌کند که چنین سوالاتی، “غیر قابل مقاومت” هستند: یعنی چه افراد، مخالف باشند و چه موافق، مجبورند فکر کنند و یکی از جواب‌های بله یا خیر را بگویند. سوال، مانند یک چراغ نورافکن است که رهیار (کوچ) آن را به بخش‌های تاریک ذهن مراجعین می افشاند.

سوالات، ما را مجبور به فکر کردن برای خودمان می‌کنند. ما را مجبور می‌کنند تا در مورد آنچه که پرسیده می‌شود فکر کنیم. درباره این‌که به کجا می‌خواهیم برسیم، فکر کنیم. آنها باعث آگاهی ما از حالِ حاضرمان و خودآگاهی از آنچه که در درون ما اتفاق می‌افتد، می‌شوند. اوکانر و لاگس به این صورت جمع‌بندی می‌کنند:

“وقتی به افراد، چیزی گفته می‌شود، آنها مجبور نیستند که درباره‌اش فکر کنند که این امر، آگاهی، انگیزه و خلاقیت فرد را بسیار کم افزایش می‌دهد. سوالات قدرتمند، این سه مورد را افزایش می‌دهند.”

انجام گفتگوهای قدرتمند با رهیارتان (کوچ‌تان)، چگونگی مشاهده‌ی دنیای اطراف، چگونه الهام گرفتن و شناختنِ موانع پیشرفت را به شما، خواهد آموخت. پرسش قدرتمند، به شما و رهیارتان (کوچ‌تان) کمک می‌کند تا اقدامات و برنامه‌های عملی مناسب برای شما را تدوین کنید تا به خودتان در جهت دستیابی به اهداف‌تان کمک کنید. به شما کمک می‌کند تا همه چیز را واضح‌تر و متعادل‌تر ببینید.

بنابراین زمانی که با یک رهیار (کوچ) کار می‌کنید، انتظارِ مکالمات و سوالات زیادی از جانب او داشته باشید. اغلب این کارها به صورت تلفنی انجام می‌شود که به دو صورت رودررو یا آنلاین هم صورت می‌پذیرد.

اگر به دنبال اقدامات عملی برای رسیدن به اهداف‌تان هستید، درخواست دریافت خدمات رهیاری (کوچینگ) را همين جا ثبت کنید. با این کار، می‌توانید با مشکلات خود مقابله کنید و یا برای موفقیت بیشتر قدم بردارید.

 

ترجمه: ناهید بوداغی

فایل پی‌دی‌اف مقاله: رهیاری (کوچینگ) زندگی چیست؟
منبع

 

درباره ناهید بوداغی

کوچ حرفه‌ای با درجه ‌ACC از فدراسیون بین‌المللی کوچینگ ICF
از نقاط قوت ناهید تمرکز بر توانمندی‌ها و استفاده از آنها درجهت رشد و توسعه می‌باشد.
ناهید ره‌يار (کوچ) رشد و توسعه فردی و همچینین بهبود عملکرد است، بر روی باورها و همچینین مشکلات حاصل از به‌تعویق اندازی‌ها کارمی‌کند.
او همچینین یادگیری و شناخت خود و کشف درونیات علاقه، مطالعات و تجربیات بسیار دارد.
اگر علاقمندید بیشتر درباره ناهید بدانید به این پیوند بروید:
http://cyfco.ir/nahidboodaghi/

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image