چگونه زندگی سرشار از احساس رضایت و شادی خلق کنیم؟

, ,
زندگی سرشار از احساس رضایت و شادی

“از دانه و بذرها و چشم‌اندازهای‌تان با تمام وجود مراقبت کنید”

پیدا کردن هدف

چه حسی دارید موقعی که چیزهایی را که می‌خواهید و امید دارید که به دستشان بیاورید، را نمی‌توانید به دست آورید؟ من، هر بار که هدفی را تعیین می‌کردم یا دورنمایی داشتم که هیچ‌وقت به نتیجه نمی‌رسید، احساسی شبیه به گیرافتادن داشتم.

به دیگران نگاه می‌کردم که محصولات خود را درو می‌کردند و به جلو حرکت می‌کردند، اما من سال‌های پیاپی احساس گیرافتادن داشتم. تا زمانی‌که یک سخنرانی در کلیسا شنیدم که مرا به چالش کشید و از خودم سوالاتی پرسیدم که زندگی‌ام را برای همیشه تغییر داد:

چه‌چیزی در این فصل از زندگیم هیچ میوه‌ای تولید نمی‌کند و چرا؟!

اینها می‌توانند شامل اتومبیل، خانه‌ها، حساب‌های بانکی بزرگ،  لباس‌ها‌، کفش‌ها  و جواهرات باشند‌، که البته که این چیزها را تنها با پول می‌توان خرید.

 ماه پیش متوجه شدم که اینها تنها میوه‌هایی نیستند که می‌توانند به ثمر برسند. ما می‌توانیم دانه‌هایی بکاریم تا دوازده نوع میوه‌ را در سطح معنوی بالاتری به دست آوریم، مانند:

 • نجابت
 • وفاداری
 • بخشش
 • ملاطفت
 • احسان
 • شادمانی
 • مهربانی
 • عشق
 • تواضع
 • صبر و بردباری
 • صلح و آرامش
 • خویشتن‌داری

ناگهان احساس کردم که بعضی از اینها را دارم، اما فکر می‌کنم هنوز نمی‌توانم به خودم کمکی کنم و احساس تهی بودن و گیر افتادن دارم، در مسیرهایی که می‌توانم به شکلی واقعی ببینم، پیشرفتی ندارم. بنابراین وقتی از خودم پرسیدم: ” در این فصل از زندگی من چه‌چیزی تولید نمی‌شود و چرا؟! ” متوجه شدم که در زندگی من حوزه‌هایی وجود دارند که میوه تولید نمی‌کنند و محصولی برای برداشت چه به‌صورت معنوی و چه به‌صورت فیزیکی وجود ندارد.

علت این موضوع این نبود که انگیزه‌ی کمی دارم یا به خوبی تلاش نمی‌کنم‌؛ بلکه به این دلیل بود که من نمی‌دانستم چطور به‌شکل درستی محصولی تولید کنم. روش درستِ کاشت و پرورش دانه و بذر را نمی‌دانستم. یک دانه و بذر همان دورنما، هدف یا آرزو یا خواسته است و برداشت به زبان ساده، محصولی است که پس از یک فصل بذرافشانی، کشت و پرورش، جمع‌آوری می‌شود.

هفت راه برای برداشت محصول (کسب دستاورد)

اجازه دهید درباره‌ی هفت روش کسب دستاوردهای خوب و عالی در اینجا صحبت کنیم.

از خودتان این سئوالات را بپرسید تا مشخص کنید چرا دورنما و رویاهای شما شفاف نیستند.

 • دانه و بذر مناسب

آیا من دانه و بذر درستی را می‌کارم و پرورش می‌دهم؟

دانه‌ها و بذرها تنها می‌توانند چیزی را تولید کنند که در آنها وجود دارد. شما نمی‌توانید سیب بکارید و انتظار تولید پرتقال را داشته باشید. تنها زمانی‌که دانه و بذر مناسب داشته و به درستی آن اطمینان دارید، می‌توانید محصول ویژه‌ای را که مورد نظرتان است را برداشت کنید. اگر می‌خواهید بذر کامیابی، موفقیت و فراوانی را در امور مالی خود بکارید و پرورش دهید، اما بودجه خود را محاسبه و پس‌انداز نمی‌کنید، یا پولی را که اکنون دارید، افزایش نمی‌دهید، چگونه انتظار دارید که این چشم‌انداز به سوی فراوانی رشد کند. پس با خودتان روراست باشید و تلاش کنید تا رفتار خود را با بذر یا دورنمایی که دارید، همسو کنید.

 • خاک مناسب

من بذر خود را برای پرورش و تغذیه در چه خاکی قرار می‌دهم؟

به‌عبارت دیگر، ساختار و طرز تفکر شما چگونه است؟ آیا تفکر شما تحت کنترل باورهای محدود گذشته است که امکان دارد شما را به‌صورت ناخودآگاه درگیر نگه دارند؟ آیا تلاش می‌کنید دورنمایی بزرگ در یک طرز فکر کوچک پرورش دهید؟ برای رشد و درو کردن محصول فراوان، لازم است دانه‌ها را در خاک حاصلخیزی بکاریم.

 • محیط مناسب

آیا من در محیط درستی برای رشد دانه‌ها و بذرهایم قرار دارم؟

درست مانند یک درخت نخل که در هوای سرد رشد نمی‌کند، یک دورنمای قدرتمند نمی‌تواند در یک محیط ضعیف رشد کند. ممکن است بذر شما به نوع خاصی از آب و هوا و دما برای رشد نیاز داشته باشد. آیا شما کسی هستید که وقتش به بیهودگی می‌گذراند؟  آیا شما در اطراف لاک‌پشت‌ها با نوعی تفکر و یا دورنمای زرافه پرسه می‌زنید؟ کجا وقت‌تان را به بیهودگی می‌گذرانید؟ همه ما می‌توانیم محصول محیط خود باشیم، بنابراین بسیار مهم است که ما نسبت به محیط خود، کاملاً آگاه باشیم. یک دانه مثبت نمی‌تواند در یک محیط منفی رشد و پیشرفت کند و کامیاب شود.

 • نور خورشید

آیا اجازه می‌دهم که نور خورشید به دانه و بذر من برسد؟

همه دانه‌ها برای رشد به نور خورشید نیاز دارند. گیاهان، گل‌ها ، میوه‌ها و سبزیجات همه به نور نیاز دارند تا رشد کنند و جوانه بزنند و البته دورنمای شما هم با آنها تفاوتی ندارد. وقتی به نور خورشید فکر می‌کنم، متوجه منبع طبیعی و بالقوه می‌شوم که نمی‌تواند توسط انسان کنترل شود. نور خورشید همان نیروی لایزال است .

آیا شما بذر خود را در مقابل آن نیروی لایزال کاشته‌اید و یا دانه‌ی خود را پنهان کرده‌اید؟ من اغلب دورنمایی دارم، اما آن را از دیگران پنهان خواهم کرد، از ترس اینکه مردم نتوانند آن را درک یا از آن حمایت کنند و یا حتی آن را از بین ببرند. اما وقتی دانه و بذر خود را در نور بکارید، خداوند اشخاصی را که قرار است در آن فصل در پرورش آن به شما کمک کنند را به شما نشان خواهد داد. در واقع، می‌توان این را اینگونه تعبیر کرد که اگر دورنمای شما سبب آزار و آسیب به دیگران می‌شود، این می‌تواند به این معنا باشد که شما آن‌را در مقابل خدا نمی‌کارید، پس این بذر رشد نخواهد کرد. صرف زمان با خدا به شما کمک می‌کند، زمانی‌که خدا با شما حرف می‌زند، بشنوید. شهود و قدرت تشخیص روحی درباره‌ی این دورنما، نقطه‌ی تمایز آن خواهد بود .

 • میزان مناسب آب

آیا من مقدار مناسبی آب به دانه و بذرم می‌دهم؟

وقتی به آب فکر می‌کنم، به این معنی است که به یک منبع طبیعی و بالقوه هم فکر می‌کنم. داشتن مقدار صحیح آب در کنترل شما است. آبیاری بذر یا دورنمای شما به‌سادگی مواد مغذی ضروری برای کمک به رشد آن را فراهم می‌کند. البته خداوند باران و طوفان‌ها را نیز تأمین خواهد کرد، چرا که همه ما در زندگی گاهی در معرض طوفان‌هایی قرار می‌گیریم. دقت کنید شما دانه و بذر خود را با چه‌چیزی آبیاری می‌کنید؟

این می‌تواند کلمه خدا، اطمینان، دعا، مدیتیشن یا تعلیم و تربیت و … باشد. در این میان برای آب دادن به این دانه چه می‌کنید؟ من عادت دارم هدف یا دورنمایی داشته باشم و آن را درست بکارم و پرورش دهم. ابتدا هیجان‌زده می‌شوم و شروع به آب دادن آن می‌کنم. بعد از مدتی که میوه تولید نمی‌کند‌، دورنمای دیگری برمی‌گزینم و اولین دانه را به آب می‌سپارم، و زمانی‌که به سمت آن برمی‌گردم، متوجه می‌شوم که دانه کاملاً در خاک خشک و در فرآیند مرگ قرار گرفته؛ علتش این بود که به اندازه‌ی نیازش آن را آبیاری نکرده بودم تا به عنصری مقاوم تبدیل شود. دانه‌ها در خاک خشک رشد نمی‌کنند، بنابراین مطمئن شوید که هر روز آنها را با چیزی مثبت تغذیه می‌کنید.

 • تداوم و پایداری

آیا در نگهداری از دانه و بذرم مداومت دارم و پایداری می‌کنم؟

آیا کارهایی وجود دارد که به‌طور مداوم انجام می‌دهید؟ روزهای متوالی، وقتی کسی مراقب نیست و یا هنگامی‌که همه شما را تماشا می‌کنند؟ هنگامی‌که نتایج را می‌بینید و یا زمانی‌که نتیجه دیده نمی‌شود؟ وقتی احساس می‌کنید آن را دوست دارید و یا زمانی‌که دوستش ندارید؟ آیا وقتی‌که کارهایی طبق برنامه پیش نمی‌روند یا اولین علامت شکست را می‌بینید، انضباط شخصی دارید؟

تاکنون هیچ دستاورد بزرگی بدونِ مداومت و ثبات‌قدم حاصل نشده است. به من اعتماد کن! مانند تمبر عمل ‌کنید، یعنی، به چیزی بچسبید تا زمانی‌که به‌جایی که می‌خواهید برسید، تنها زمانی‌که شما احساس کنید بهترینِ خودتان را در آن‌کار نشان داده‌اید، شانس بیشتری برای کسب نتیجه‌ای متفاوت خواهید داشت. ما به آنچه‌ که می‌خواهیم با ثبات قدم و پایداری تبدیل خواهیم شد.

 • آفت‌ها

آیا من از قاتلان محصولات اطراف دانه و بذرم آگاه هستم؟

آفت‌ها کسانی هستند که تلاش می‌کنند دورنمای شما را از بین ببرند. این قاتلان تنها به منظور کُشتن دورنمای شما وجود دارند. به ویژه اگر دورنمایی از سوی خدا داشته باشید تا به آلام افراد زیادی التیام ببخشید و به آنها کمک کنید، انتظار داشته باشید دانه شما از هر زاویه‌ای مورد حمله قرار گیرد.

آفت‌های محصولات می‌توانند افرادی باشند که می‌شناسید و یا نمی‌شناسید. خانواده، دوستان، همکاران و غریبه‌ها می‌توانند همگی آفات دستاوردهای شما باشند. بدترین چیز در مورد آن، زمانی است که آنها حتی به آنچه انجام می‌دهند، آگاه نیستند. روابط و معاشرت‌های نامناسب می‌تواند محصول شما را بکُشد. افرادی‌که گذشته‌تان یا عیب‌ها و کمبودهایتان را مدام برای شما یادآوری می‌کنند، آفت هستند. آن‌هایی که با غیبت کردن، انتقاد و مسدود کردن، “سایه‌ها” را به‌سوی شما پرتاب می‌کنند، دزدهای دورنما هستند. مراقب آن‌ها باشید. با این‌حال، خطرناک‌ترین قاتل خودتان هستید. شما حتی می‌توانید دستاورد خود را عمداً با تزلزل و نداشتن اعتماد به نفس و با باورهای محدودتان خراب کنید. این باورها می‌توانند قبل از اینکه دانه و بذر شما فرصتی برای رشد داشته باشند، آن را خفه کرده و بکُشند. شما باید استحقاق و ارزش خود را بشناسید و بدانید که اگر خدا دورنمایی به شما عطا کند، شما باید به دنبال بهبود شرایط شغلی و محیط در جهت کمک به رشد آن باشید. این موارد در می‌تواند به شما در حرکت به سمت هدف‌تان اثربخش و یاری‌دهنده باشند.

ترجمه: سحر فیضی

منبع

درباره سحر فیضی

کوچ حرفه ای مورد تایید فدراسیون بین المللی کوچینگ ICF
روانشناس با رویکرد شناختی-رفتاری CBT، طرحواره درمانی و ذهن آگاهی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image