رهیاری (کوچینگ) زندگی چگونه اجرا می‌شود؟

آشنایی با ره‌یاری یا کوچینگ

آیا شما با کوچینگ آشنایی دارید؟
آیا تا به حال از این روش برای حل مسائل خودتون استفاده کردید؟
و آیا از مزیت‌های این روش نسبت به روش‌های مشابه با خبر هستید؟
ما در یک سال گذشته، مجموعه‌ای از فیلم‌‌ها و انیمیشن‌‌هایی رو جمع‌آوری و زیرنویس یا دوبله کردیم که در اونها به صورت شفاف کوچینگ معرفی شده. شما با استفاده از این مجموعه می‌تونید تصویر دقیقی از کوچینگ رو دریافت کنید.

ما تصمیم گرفتیم برای دسترسی آسان‌تر شما، مجموعه انیمیشن‌ها و فیلم‌های معرفی کوچینگ رو در این نوشتار گرداوری کنیم با این امید که بستر مناسبی برای آشنایی شما با زوایای مختلفی از کوچینگ فراهم بشه:

از انیمیشن «کوچینگ چیست؟» شروع می‌کنم که داستان گفتگوی جغد دانا با یک روباه هست. روباه از جغد دانا راهنمایی می‌خواد و جغد دانا به جای پیشنهاد دادن از روباه سوال می‌پرسه. با دیدن این گفتگو ماهیت روش کوچینگ رو درک خواهید کرد:

 

 

انیمیشن دوم هم در مورد کوچینگ توضیح می‌ده و تفاوت اون با مشاوره و منتورینگ رو بیان می‌کنه:

 

 

فیلم بعدی بخشی از کافه‌کوچینگ سومه. در این برش، شرکت‌کنندگان در کافه‌کوچینگ برداشت‌هاشون از کوچینگ رو بیان می‌کنند.

( کافه‌کوچینگ دورهمی‌ایه که هر ماه در دفتر کانون‌یادگیری‌فردا برگزار میشه و تا به حال ۸ بار برگزار شده. کافه‌کوچینگ دهم در تیرماه ۹۷ برگزار میشه.)

 

 

حالا بریم سراغ فیلم‌هایی که کمی تخصصی‌تر به کوچینگ در حوزه‌ی کسب و کار می‌پردازند. فیلم بعدی نگاهی داره به کوچینگ در بستر سازمان و چگونگی به کار گیری کوچینگ در کسب و کار رو تشریح می‌کنه:

 

 

و فیلم بعدی به ما آموزش می‌ده که اگر کسی اصطلاحا کوچ‌پذیر نبود، چه تغییری در ارتباطمون با او ایجاد کنیم:

 

 

کوچینگ بر سه مهارت پایه‌ای استواره و یک کوچ سه مهارت رو تمرین می‌کنه تا در این سه مهارت به استادی برسه: مهارت شنیدن، مهارت پرسیدن و مهارت بازخورد. در فیلم بعدی مهارت بازخورد توضیح داده شده، هر چند به نظر من کمی سنگینه و نیاز به فکر کردن داره:

 

 

و بالاخره برشی از انیمیشن اژدهاسواران ۲ رو با هم ببینیم که در اون شاهد یک گفتگوی کوچینگی پرورش‌دهنده هستیم:

 

 

پیشنهاد اول: آیا تاکنون لذت حضور در یک جلسه کوچینگ را تجربه کرده‌اید؟ به شما پیشنهاد می‌کنیم برای حضور در جلسات کوچینگ کانون یادگیری فردا ثبت نام کنید.

پیشنهاد دوم: آیا به عنوان یک مدیر حس می‌کنید نیازمند بهبود مهارت‌ها و عملکرد خود هستید؟ آیا تمایل دارید توانمندتر شده و رشدی از خوب به عالی را تجربه کنید؟ به شما ثبت نام و حضور در کارگاه “مدیر در نقش کوچ” را پیشنهاد می‌کنیم.

 

درباره امیرحسین قاضی

کوچ‌ حرفه‌ای دارای مدرک مورد تایید فدراسیون بین‌المللی کوچینگ (ICF)
یکی از جوان‌ترین کوچ‌های کشور و مربی کودکان در دبستان بادبادک.
مربی رشد و توسعه نوجوانان و جوانان.
او با کوچینگ توانسته زندگی دلخواه خود را بسازد، از این‌رو محوریت جلسات او بر مبنای ساختن آینده‌ی ایده‌آل شکل می‌گیرد، جایی که مراجع از اکنون ناراضی است و می‌خواهد دست به خلقتی جدید بزند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image