یادگیری از طریق بازی

یادگیری از طریق بازی

هر انسانى در عمق وجود خود عاشق بازى، است. بازى ها ابزار قدرتمند علمى _ فرهنگى به شمار مى آيند كه بستر همكارى و هم‌يارى گروهى و تقويت مهارت ها را مهيا مى سازند.
بازى نه فقط راهى براى تخليه‌ى انرژى، پرورش خلاقيت و استعدادها است، بلكه انعطاف پذيرى و متفاوت بودن روش‌ها، آن را به ابزارى كارآمد براى توانمندسازى مبدل مى كند.

بازى بخش اصلى زندگى “كودكِ” انسان است، كه با حس كنجكاوى و با انگيزه ی شناختن دنياى پيرامون، آغاز مى شود.
انسان در سراسر زندگى به بازى كردن گرايش دارد. گرايش هاى بازى‌گونه تا پايان عمر در انسان باقى مى مانند و به صورت هاى متفاوت نمايان مي شوند. مانند مسابقات ورزشى، نقاشى، لطيفه گويى، آوازخوانی، خواندن شعر و داستان، تماشاى فيلم و نمايشنامه و … .

در بازى هاى گروهى انسان ضمن شناخت نقش و هويت خود، به نقش ديگران هم پى مى برد. او در بازى هاى دسته جمعى فارغ از اختلافات نژادى، قومى و سطوح اجتماعى، فقط بازى مي كند.

انسان همان‌قدر كه به تعليم و تربيت احتياج دارد، نيازمند تفريح و بازى است و چه شگفت‌انگیز می شود اگر آموزش از طریق بازی انجام شود؛ چرا که زندگى، وقتى تازگى خود را حفظ مى كند كه سرشار از لحظه‌هاى گوناگون باشد.

كمك به تربيت و پرورش توانايي‌هاى جسمى و آموختن مهارت‌های لازم به كودك و نوجوان، بهتر است به شكلى انجام شود كه هر كدام از آن‌ها در سايه‌ى جاذبه بازي‌ها، هم به يك سلامتى روح و روان دست يابند و هم براى قبول مسؤليت‌هاى زندگى، آمادگى بيشترى بيابند.
آموخته هنر هم‌زيستى همراه بازى و تفريح به كودكان، باعث مى شود كودكان بياموزند كه با افراد كوچك‌تر و بزرگ‌تر يا ضعيف‌تر و قوى‌تر از خود، چه رفتارى داشته باشند. احترام به قوانين و درك و فهم آن، سبب بالا رفتن آگاهى آن‌ها در آينده مى شود.

“کانون یادگیری فردا” با طراحی بازی های خلاقانه بستر مناسبی را برای آموزش مفاهیم به اقشار مختلف از جمله کودکان و نوجوانان فراهم ساخته است. بازی هایی که با هدف ارائه ی آموزش صحیح و سازنده طراحی شده اند.

منابع :
– فرهنگنامه ى كودك و نوجوان – جلد ٦( نشر فرهنگنامه )
– بازى كودكان – جلد١ – بازى و اهميت آن ( انتشارات موسسه مادران امروز )
– بازى هاى محلى ايران ( انتشارات كانون پرورش فكرى كودكان )
– بازى هاى ريتميك براى همه ( نشر نيكا )
– پنجاه بازى گروهى برتر ( انتشارات علمى فرهنگى )
– بازى و يادگيرى در فضاى باز ( انتشارات مدرسه )

 

تدوین: امیرحسین قاضی (رهیار کودکان و خانواده)

درباره امیرحسین قاضی

کوچ‌ حرفه‌ای دارای مدرک مورد تایید فدراسیون بین‌المللی کوچینگ (ICF)
یکی از جوان‌ترین کوچ‌های کشور و مربی کودکان در دبستان بادبادک.
مربی رشد و توسعه نوجوانان و جوانان.
او با کوچینگ توانسته زندگی دلخواه خود را بسازد، از این‌رو محوریت جلسات او بر مبنای ساختن آینده‌ی ایده‌آل شکل می‌گیرد، جایی که مراجع از اکنون ناراضی است و می‌خواهد دست به خلقتی جدید بزند.

1 پاسخ
  1. آیین نامه رانندگی
    آیین نامه رانندگی گفته:

    ممنون از سایت خوبتون. من هم توی سایتمون آموزش های زیادی گداشتم به سایت من هم سر
    بزنید

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image