ده-نکته-در-سخنرانی

۱۰ ویژگی یک ارایه ناکارآمد

آیا می‌دانستید اغلب افراد از سخنرانی در میان مردم بیشتر از مرگ می‌ترسند؟ شاید این ترس همان چیزی است که باعث می‌شود بیشتر افراد ارایه‌هایی داشته باشند که از نظر خودشان یا مخاطبان چندان اثربخش و راضی کننده نبوده است.من با توجه به تجربه خودم و سایر دوستان سخنران، مواردی را گردآوری کرده‌ام که افراد معمولا در طول سخنرانی‌هایشان به زبان می‌آورند و به نظر من بهتر است از آن دوری کنند. بنابراین ضمن توضیح این ۱۰ موردي كه پيشنهاد مي‌كنم در طول ارايه‌هایتان از آنها استفاده نکنید؛ برای مواجهه درست با ترس و استرس‌های  مربوط به ارایه و سخنرانی، به شما حضور در یک جلسه کوچینگ فردی و یا جلسات کوچینگ گروهی استرس را  پیشنهاد می‌کنم:

  1. “خیلی کوتاه و خلاصه می‌گویم”

اگر ارایه شما دانشی و الهام بخش باشد، زمان آن در نظر مخاطب اصلا مهم نیست.

  1. “اطلاعات زیادی دارم که حالاحالاها می‌توانم بگویم”

با این کار نمی‌توانید مخاطبان خود را در مورد ارایه‌تان هیجان زده کنید. وقتی به آنها می‌گویید اطلاعات زیادی دارید که می‌خواهید به آنها بگویید، همه فورا شروع به خمیازه کشیدن می‌کنند.

  1. “سلام، صدای من رو دارید؟”

قبل از آنکه مخاطبان از راه برسند سیستم صوتی را با دقت بازبینی و کنترل کنید. در واقع خودتان باید از قبل بدانید که بله، مخاطبان صدای شما را دارند، چون شما و گروه فنی‌تان سیستم صوتی را قبل از ورود مخاطبان کنترل کرده‌اید.

  1. “زمان زیادی برای کسب آمادگی نداشتم”

و حالا از آنها توقع دارید به حرف‌هایتان اعتماد کنند؟ با این مقدمه ناامیدکننده هرگز چنین اتفاقی نمی‌افتد. به علاوه، شما به آنها می‌گویید که آنها را به اینجا نیاورده‌اید که بهترین خودتان را ارایه دهید و درواقع برای آنها و زمان‌شان احترامی قائل نبوده‌اید.

  1. “‌من باید این اسلاید را برای شما بخونم، چون فونت آن خیلی کوچک است”

اسلایدهای سخنرانی نباید متن‌های ریز و تو در تو داشته باشد، و اصلا نیازی نیست که شما اسلایدها را برای مخاطبان بخوانید. به علاوه، بهتر است همیشه سخنرانی خود را از قبل تمرین کنید تا آمادگی لازم برای چالش‌های احتمالی را داشته باشید.

  1. “وقت کمی برای ارایه من در نظر گرفته شده و من فرصت نمي‌كنم همه مطالبم را بگویم”

یک هنر و مهارت مهم شما به عنوان ارایه‌دهنده و سخنران این است که بتوانید در زمان مقرر شده مطلب خود را منتقل نمایید. پس به جای گلایه‌گذاری از وقت کم، با تمرین مناسب، خود را برای هر موقعیتی آماده کنید.  تمرین کنید که چگونه می‌توانید یک مطلب یک ساعته را در ۵ دقیقه به گونه‌ای ارایه دهید تا مخاطب مقصود اصلی شما را دریافت کند.

  1. “من خیلی خسته‌ام” یا بهانه های دیگر

هیچ‌وقت سخنرانی خود را با یک بهانه شروع نکنید. مخاطبان دوست دارند شما را سرزنده و باطراوت ببینند، مهم نیست شما آن روز چه اتفاقاتی را پشت سر گذاشته‌اید.

  1. “یادداشت برندارید، بعدا متن سخنرانی را برایتان ارسال می‌کنم یا در اینترنت می‌گذارم”

خیلی متشکریم که فایل ارایه را برای استفاده دیگران در اینترنت یا شبکه های اجتماعی قرار می‌دهید، اما این وظیفه شما نیست که به دیگران بگویید چگونه با سخنرانی شما ارتباط برقرار کنند. شاید آنها می‌خواهند فکری که در لحظه سخنرانی شما به ذهنشان رسیده را یادداشت کنند. به آنها اجازه دهید یادداشت کنند، عکس بگیرند یا حتی ذهنیات خود در آن لحظه را روی کاغذ بیاورند.

  1. “چون وقت تمام شده، خیلی سریع این ۱۲ اسلاید را نشان می‌دهم”

نشان دادن سریع این اسلایدها ارزش آن را دارد یا فقط اتلاف وقت است؟ تمرین کردن برای زمان بندی درست و بهینه جلسه ارایه، در جلوگیری از این شرایط بیشترین تاثیر را دارد. فراموش نکنید باید روی پیام خود تمرکز کرده و مطمئن شوید که آن را به مخاطبان رسانده‌اید. اگر بتوانید پیغام خود را به مخاطبان برسانید، نشان دادن همه این اسلایدها ضروری نیست.

  1. “سئوالی نیست؟”

شما باید پایان سخنرانی را کنترل کنید، و این کار بهتر است یک دعوت آزادانه برای طرح سئوال از جانب مخاطبان نباشد. معمولا مخاطبان سئوالی ندارند یا اگر هم دارند نکته‌ای نیست که بتوانید تاثیر ماندگار نهایی را بر آنها بگذارد. شما می‌توانید در دیگر قسمت‌های ارایه‌تان این سئوال را بپرسید، اما جمله آخر را برای خودتان نگه داشته و سخنرانی را با مهمترین نکته پیام خود با قدرت تمام به پایان برسانید و مانند یک خلبان ماهر، فرودی دل چسب و ماندگار در فرودگاه ذهن و قلب مخاطب داشته باشید.

 

کوچینگ ارائه موثر و فن بیان

کوچینگ ارائه موثر و فن بیان

 

راستی شما در ارایه‌ها، پرزنته‌ها و سخنرانی‌های خود چه عادت‌هایی دارید که به نظرتان ناکارآمد است و باید تغییر کند؟

امیدوارم دفعه بعدی که سخنرانی دارید با این ۱۰ مورد و دیگر عادت‌های ناکارآمد خودتان آگاهانه‌تر مواجه شوید و در کنار همه اینها فن بیان خودتان را هم در صورت نیاز بهبود دهید تا ارایه‌های فوق العاده‌ای داشته باشید.

 

اگر حس می‌کنید در این زمینه نیازمند همراهی یک کوچ هستید، می‌توانید در جلسات کوچینگ کانون یادگیری فردا شرکت کنید.

نویسنده: حسین گایینی
منبع

درباره حسین گایینی

کوچ حرفه‌ای با مدرک مورد تایید فدراسیون بین‌المللی کوچینگ (ICF)
حسین علاقمند به شعر و ادبیات، فلسفه، روان‌شناسی، جامعه شناسی و گویندگی! است.
حسین ره‌يار (کوچ) بهبود عملکرد کسب‌وکار و مربی (منتور) برنامه‌ریزی توسعه فردی و مهارت‌های نرم است. مدیریت دانش یکی دیگر از حوزه‌های حرفه‌ای دوست داشتنی برای اوست.
یکی از نقاط قوت حسین علاقمندی به یادگیری است. او دوست دارد همیشه در مسیر یادگیری (یاد گرفتن و یاد دادن) باشد... اگر علاقمندید بیشتر درباره حسین بدانید به این پیوند بروید:
https://Gaeeni.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image