سازمان شما، طرح برنامه بهتری برای حفظ و نگهداری والدین شاغل نیاز دارد.

, , ,
والدین شاغل

شما راهبری با اهداف بلند پروازانه برای خود و تیم‌تان هستید. برنامه‌تان و اهداف مربوط به عملکرد، رشد و کارایی که لازم است در سال پیش رو به آن متعهد شوید تنظیم شده است؛ اما به‌منظور داشتن آمادگی کامل برای این سال، مسئله‌ای وجود دارد که می‌بایستی در رأس فهرست اولویت‌های شما قرار بگیرد: مسئله والدین شاغل.

مسئله والدین شاغل اصطلاح ساده و جدیدی است که ما می‌توانیم برای تشریح چالش منکوب‌کننده‌ی تلاش برای کسب معاش و ساختن یک حرفه در کنار فرزند پروری خوب به کار ببریم. برای سازمان‌ها و افرادی که نقش رهبری و راهبری دارند، این مسئله به چالش استخدام مؤثر و بالفعل کردن کامل پتانسیل افرادی است که در تلاش‌اند تا خواسته‌های کار و خانواده خود را هدایت و مدیریت کنند.

اگر پیش‌ازاین به‌عنوان یک مدیر به این مسئله فکر کرده‌اید، احتمالاً تحت عنوان اصطلاح خطرناک‌تری بوده است؛ (توازن، تعادل یا هارمونی کار-زندگی) و راه‌حل‌های احتمالی، چیزی شبیه تلاشی مبهم و انتخابی بوده است. راه روشن و منفعت داری برای ورود به این مسئله وجود نداشته است. حتی اگر درگذشته به‌طور مستقیم با مسئله والدین شاغل مواجه شده باشید، به‌عنوان‌مثال نیرویی با عملکرد عالی داشته‌اید که پس از پایان مرخصی خود ناگهان تصمیم گرفته است که به‌عنوان یک والد در خانه بماند، مسئله‌ای که احتمالاً حضورش همچنان در کنار اهداف اصلی کسب‌وکار شما به‌صورت هزینه‌ای نسبتاً کوچک و اجتناب‌ناپذیر کسب‌وکار احساس می‌شود.

اما دیگر این‌چنین نیست. در چشم‌انداز اقتصادی و فرهنگی فعلی، مسئله والدین شاغل، به ابتدای فهرست دغدغه‌های راهبری انتقال پیداکرده و همان‌جا هم خواهد ماند. اگر نادیده گرفته شود، می‌تواند به تهدیدی قدرتمند و موذی برای موفقیت تیم و سازمان شما تبدیل شود.

تمرکز بر روی والدین شاغل به دلایل زیر مهم است:

 • اعداد اطلاعات جمعیتی بسیار سنگین‌اند. بگذارید به داده‌های بی‌رحم موجود نگاهی بیندازیم. به استناد وزارت کار در ایالات‌متحده، شهروندان شاغل ۲۵ تا ۵۴ ساله ۱۰۲ میلیون نفر هستند و ۵۲ میلیون والدین شاغل وجود دارند. بنابراین محتمل است که پنجاه‌درصد یا حتی درصد بیشتری از تیم جدید فروش محصول شما، یا مدیران صف شما، پرستاران کلینیکتان، یا داوطلبانی که برای همان نقش تخصصی که شما برای آن استخدام شده‌اید و عدم‌کفایت در این نقش در حال اثبات است، در حال تلاش برای متعهد ماندن به حرفه‌ای‌گری هستند درعین‌حال که فرزندان خود را به شکلی عاشقانه و با حضور بزرگ می‌کنند. در ضمن، نرخ بیکاری در حال زدن رکورد جدیدی است. پس، اگر همین‌الان هم برای یافتن افراد مستعدی که به آن‌ها نیاز دارید، دچار مشکلات جدی هستید، احتمالاً زمان توجه کردن به راه‌هایی که از طریق آن‌ها می‌توانید این منبع استعداد بزرگ از پدران و مادران شاغل را جذب و حفظ کنید و از آن‌ها کار موردنظرتان را دریافت کنید، رسیده است.

گرچه اینجا از ایالات‌متحده به‌عنوان‌مثال استفاده کرده‌ایم، داده‌های در حال رشد شاغلان حرفه‌ای در سایر کشورها که دارای فرزند هستند، نیز آگاهی‌بخش است. (در انگلستان به‌تنهایی، به نسبت بیست سال پیش، یک‌میلیون مادر شاغل به تعداد مادران شاغل اضافه شده است.) در جنگ استعدادها در دنیای امروزی والدین شاغل، دیگر صرفاً یک کشمکش جزئی نیست، یک نبرد تمام‌عیار و مرکزی است.

 • امروزه این مبارزه مسلماً دشوارتر از دهه‌های گذشته است. نه‌تنها تعداد والدین شاغل زیاد و در حال رشد است بلکه این مردان و زنان بارهای سنگین‌تری به نسبت نسل‌های پیشین حمل می‌کنند. والدین شاغل امروزی به‌طور متوسط سه برابر بیشتر، جزئی از زوج‌های دو شغله یا تک والد هستند تا همسران خانه‌دار. این یعنی بخش غالب کارمندان متعهد و مشغول به کار با نقش فرزند پروری، ضعف بزرگی در سیستم خود دارند: هیچ‌کسی را ندارند که تحویل گرفتن فرزندانشان از مدرسه را به آن‌ها بسپارند یا آن‌ها را برای معاینه نزد متخصص اطفال ببرد یا به آن‌ها ساعت ۱۰ شب شام دهد. و گرچه بسیاری از تغییرات فنّاورانه عالی هستند، برخی از آن‌ها کار کردن والدین شاغل را سخت‌تر کرده است: با موبایل هوشمند در دست، هیچ بهانه و عذری برای نبودن سر کار وجود ندارد، حتی در میان کنفرانس اولیا و مربیان مدرسه یا یک شام خانوادگی. این یعنی، والد شاغل بودن، یک دغدغه حاشیه‌ای یا موردی برای مادران و پدران تیم شما نیست؛ بلکه یکی از اصلی‌ترین چالش‌های زندگی آن‌هاست و به‌صورت روزانه با آن درگیری دارند.
 • والدین شاغل ممکن است کار را ترک کنند زیرا اهمیت بیشتری به همه مسائل خود می‌دهند. تحقیقات جدید نشان داده که برای والدین شاغل، انعطاف‌پذیری و توازن کار-زندگی بر هر معیار تصمیم‌گیری شغلی دیگری غلبه می‌کند، حتی میزان حقوق. تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که مردان که ازلحاظ تاریخچه‌ای، کمتر در نگهداری کودکان و سایر فعالیت‌های مبتنی بر بچه‌داری درگیر بودند، به شکلی مضاعف بیشتر به آن متعهد می‌شوند: پدران امروزی اکثراً گزارش می‌کنند که می‌خواهند در خانه حاضر و آماده به کمک باشند. آن‌ها همچنین بیشتر تمایل دارند تصمیم‌های شغلی جدی‌تری حول‌وحوش این مسئله اتخاذ کنند. به همین سبب مسئله والدین شاغل دیگر یک مسئله مربوط به زنان نیست، یک دغدغه جهانی است که محرک افراد برای پیوستن یا ماندن در سازمان شما می‌شود.
 • یک زنگ هشدار! آن‌گونه که شما با والدین شاغل رفتار می‌کنید، شاخصی است که نشان می‌دهد به‌طور عام برخورد شما با استعدادها چگونه است، خصوصاً در معرض چشمان کارمندان آینده‌نگر یا کارمندان تازه‌کارتر. آیا شما اطلاعاتی درباره سیاست‌های مرتبط با خانواده در بخش مشاغل در سایت شرکتتان لحاظ کرده‌اید؟ اگرنه، این خطر برای شما وجود دارد که داوطلبان کار در سازمان شما، حتی اگر فرزند نداشته باشند، به‌سرعت به سایر وب‌سایت‌ها و موقعیت‌های شغلی‌ای که بیشتر به والدین اهمیت می‌دهند، رجوع کنند. و اگر کارمندان با عملکرد عالی شما که فرزندان خردسال دارند، سازمان یا تیم شما را برای ماندن در خانه یا شغل‌هایی که در آن ترکیب کار و خانواده محتمل‌تر به نظر می‌رسد، ترک می‌کنند، همکاران جوان‌تر آن‌ها (افرادی که هنوز جزو آن ۵۲ میلیون نفر والدین شاغل نشده‌اند اما روزی می‌خواهند بشوند)، به این مسئله توجه خواهند کرد و به این مسئله فکر می‌کنند که آیا شرکت و سازمان مناسبی را برای ساخت یک مسیر حرفه‌ای بلندمدت برای خود انتخاب کرده‌اند یا نه.

همچنین مطالعه کنید:پنج باوری که کمک می‌کند به راهبری بزرگ تبدیل شوید.

به‌طور خلاصه:

بدون رویکردی خوب برای کار با والدین شاغل، که  بخواهید به عموم نشان داده شود، و بدون داشتن مثال‌هایی واضح از مادران و پدرانی که درون سازمان شما موفق می‌شوند و پیشرفت می‌کنند، برای ساختن اعتباری  برای خود به‌عنوان یک رئیس خوب و یا متقاعد کردن افراد به اینکه شرکت شما جایی فوق‌العاده برای کار کردن است، به‌سختی خواهید افتاد.

 • این مسئله گفتمان عمومی را فرا گرفته است. اخبار را مرور کنید یا عنوان والدین شاغل را جستجو کنید، سیل عظیمی از مقاله‌ها و یادداشت‌ها و نظرات تولیدشده در دو سه سال گذشته را خواهید دید که همگی بر وسعت و اهمیت مشکل والدین شاغل تأکید می‌کنند. این مسئله بدون شک برای هرکسی که به‌طور مستقیم تحت تأثیر آن است، در صدر قرار دارد و برای افرادی که تحت تأثیر نیستند رو به رشد است. این مسئله به‌احتمال‌زیاد تا آینده‌ای قابل پیش‌بینی در صدر باقی خواهد ماند. اگر شما یک راهبر ارشد هستید که هنوز به شکلی از طرف یک گزارشگر، سرمایه‌گذار، عضو هیئت‌مدیره، یک کارمند در حضور جمع یا یک کارمند با عملکرد عالی دراثنای مربی‌گری، درباره این مسئله مورد پرسش قرار نگرفته‌اید، احتمالاً به‌زودی قرار خواهید گرفت. قطعاً نمی‌خواهید بدون یک پاسخ فکورانه درباره این موضوع داغ که افراد زیادی را تحت تأثیر قرار می‌دهد، گیر بیفتید.
 • کمک بیرونی در راه نیست، دست‌کم نه به این زودی. در ایالات‌متحده و سایر کشورها مباحث زیادی درباره قوانین دوستدار والدین شاغل مطرح شده، که شامل مرخصی‌های با حقوق و تمدید آن‌ها می‌شود. درحالی‌که این نوع قوانین می‌توانند درنهایت برای والدین و سازمان‌ها کمک‌کننده باشند، ممکن است تصویب نشوند یا تصویب آن‌ها سال‌ها به تعویق بیفتند. برای مؤثر بودن، استراتژی استعدادیابی شما باید مبتنی بر اینجا و اکنون باشد نه بر مبنای احتمالاتی در آینده.

با توجه به موضوعات تبیین شده:

یک استراتژی قدرتمند و امکان‌پذیر چگونه به نظر می‌رسد؟ و راهبران در مواجهه با این چالش بزرگ و پیچیده چگونه می‌توانند مسئولیت را بر عهده بگیرند و اثرگذار باشند؟

به مدیران اجرایی و سازمان‌های در ابعاد و انواع مختلف در صنایع مختلف توصیه می‌شود بر روی شش مسئله کلیدی متمرکز بمانید:

 • به واضح‌ترین شکل ممکن، حمایت شخصی خود را از والدین شاغل نشان دهید.
 • چالش والدین شاغل سازمان خود را از دیدگاه کارمندان صف با دو لنز کمّی و کیفی تشریح کنید.
 • داخل و خارج از تیم منابع انسانی متحدانی را برای تدوین و اجرای راه‌حل‌ها مشارکت دهید.
 • به‌جای اتکا به راه‌حل‌های مقطعی و نمایشی، رویکردی جامع انتخاب کنید.
 • به شکل‌گیری راه‌حل‌های کارمندمحوری مانند برنامه مربی‌گری هم‌سطح برای والدین شاغل و ازاین‌دست برنامه‌ها کمک کنید و از آن‌ها حمایت کنید.
 • وقتی صحبت از والدین شاغل می‌شود، از همه رقبا سبقت بگیرید.

درنهایت، هر راهبر و هر سازمانی راه‌های متفاوتی برای حل مسئله والدین شاغل خواهد یافت؛ اما مانند هر چالش دیگری، پذیرش واقعیت موجود و تصدیق کردن ابعاد و ماهیت آن، همواره نقطه درستی برای شروع است.

منبع

 

درباره کیف‌کو

کلام یادگیری فردا مجموعه‌ای است که توسط تعدادی از کوچ‌های حرفه‌ای آموزش دیده با مدرک مورد تایید فدراسیون بین‌المللی کوچینگ (ICF) شکل گرفته است. کیف‌کو افتخار این را دارد که با ترکیب موثر آموزش‌های مهارت‌محور با کوچینگ و منتورینگ، در کنار شما همراهان گرامی باشد تا یادگیری را در خود و سازمان‌تان نهادینه کنید و بتوانید آینده‌تان را آن‌گونه که می‌خواهید و دوست دارید خلق نمایید و بیافرینید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image