۱۰ تعریف ره‌یاری (کوچینگ)

من مدتی به دنبال مفهوم و ماهیت ره‌یاری (کوچینگ) بودم و در این مقاله قصد دارم مجموعه‌ای از تعاریفِ ره‌یاری (کوچینگ) را که در این مدت به آنها برخورده‌ام برای شما بیان کنم.
اما پیش از آن باید تأکید کنم که در این تحقیقاتم به تعاریف و تعابیر مختلفی از ره‌یاری (کوچینگ) برخوردم که البته خبر خوب برای خودم این بود که بین این تعاریف تشابهاتی وجود داره که همه نشان از یک مفهوم واحد را دارد.

۱۰ تعریف ره‌یاری (کوچینگ):

۱- همکاری و مشارکت بین ره‌یار (کوچ) و مراجعه کننده که در طی آن، مراجعه کننده با استفاده از تفکر عمیق و خلاقیت خود، توانایی‌های شخصی و حرفه‌ای خود را افزایش میدهد.
(International Coach Federation (ICF

۲- فرآیند عملی کردن توانایی‌های بالقوه مراجع و همچنین تسهیلگری جهت وصل کردن اهداف و علایق درونی به اقدام‌های بیرونی در جهت رسیدن به هدف
(Institute Professional Excellence in Coaching (iPEC

۳- آشکار ساختنِ پتانسیلِ اشخاص برای به حداکثر رساندنِ عملکرد آنها؛ یعنی کمک کردن به آنها در راستای یادگرفتن به جای یاد دادن به آنها
(Whitmore ۲۰۰۳)

۴- هنرِ تسهیلِ عملکرد، یادگیری و رشد
(Downdy، ۲۰۰۳)

۵- ره‌یاری (کوچینگ) به طور مستقیم با ارتقای عملکرد و رشد مهارت‌ها از طریق نوعی راهنمایی یا آموزش در ارتباط است.
(Parsole، ۱۹۹۵)

۶- یک فرآیندِ مشارکتی، متمرکز بر راه حل، مبتنی بر نتیجه و سیستماتیک که در آن ره‌یار (کوچ) به تسهیلِ بهبود عملکرد کاری، تجربه‌ی زندگی، یادگیریِ خودمحور و رشدِ شخصی مراجع می‌پردازد.
(Grant ۱۹۹۹, basic definition also referred to by the Association for Coaching, ۲۰۰۵)

۷- ره‌یاری (کوچینگ) به معنای توسعه بخشیدن مهارت‌ها و دانشِ شخص در راستای بهبودِ عملکردِ شغلی اوست و به طور امیدوارانه منجر به دستیابی به اهداف سازمانی می‌شود. ره‌یاری (کوچینگ)، عملکردِ قوی و رشد کاری را مورد هدف قرار می‌دهد و البته ممکن است بر روی زندگی خصوصیِ شخص نیز اثر بگذارد. ره‌یاری (کوچینگ) معمولاً در یک دوره‌ی دوام پیدا می‌کند و بر مهارت‌ها و اهداف خاصی متمرکز است.
(CIPD ۲۰۰۹)

۸- مهارت‌ها و شیوه‌های روان‌شناختی در یک رابطه‌ی یک به یک به کار بسته می‌شوند تا به شخص کمک کنند که مدیر یا رهبر مؤثرتری باشد. این مهارت‌ها عموماً در ارتباط با مشکلاتِ خاصِ کنونی و مرتبط با کار به کار بسته می‌شوند؛ به شکلی که مراجع بتواند این مهارت‌ها را با مجموعه ترفندهای مدیریتیِ خود درآمیزد.
(Peltier ۲۰۱۰)

۹- کواَکتیو کوچینگ (Co-active Coaching) ارتباطِ مستحکمی است که برای به پیش بردن و ارتقای فرآیندِ مادام‌العمرِ یادگیری، ثمربخشی و کامیابیِ انسان طراحی شده است.
(Whitworth ۲۰۰۷)

۱۰- ره‌یاری (کوچینگ) عبارت است از قادر ساختنِ افراد برای اخذِ تصمیماتِ آگاهانه و توانمندسازیِ آنها برای رهبری کردنِ زندگی خود.
(Wise ۲۰۱۰)

به نظر من یک ره‌یار (کوچ) باید بتواند توضیحِ ساده و خوبی را درباره‌ی ره‌یاری (کوچینگ) ارائه دهد و تفاوت میان ره‌یاری (کوچینگ)، مربی‌گری (منتورینگ) و روان‌درمانی را بیان کند.
اگرچه در ظاهر ممکن است درکِ این جمله آسان باشد، اما برای یک ره‌یار (کوچ‌) که قصد دارد «توضیح اثر گذار و خوبی» را ارائه کند، طیف وسیعِ این تعاریف می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. و به نظر بهتر هست که با هر کدام از تعاریف ذکر شده ارتباط بهتری برقرار کردید از آن در معرفی ره‌یاری (کوچینگ) استفاده کنید. البته همچنان تعریف ره‌یاری (کوچینگ)ادامه دارد …

نویسنده: مسیح جوادی

دانلود فایل پی‌دی‌اف: ۱۰ تعریف ره‌یاری (کوچینگ)

منبع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

کلام یادگیری فردا مجموعه‌ای است که توسط تعدادی از کوچ‌های حرفه‌ای شکل گرفته است.

کیفکو این افتخار را دارد که با ترکیب موثر آموزش‌های مهارت‌محور، کوچینگ و منتورینگ، در کنار شما همراهان گرامی باشد تا یادگیری را در خود و سازمان‌تان نهادینه کنید و بتوانید آینده‌تان را آن‌گونه که می‌خواهید و دوست دارید خلق نمایید و بیافرینید.

کلام یادگیری فردا مجموعه‌ای است که توسط تعدادی از کوچ‌های حرفه‌ای شکل گرفته است.

کیفکو این افتخار را دارد که با ترکیب موثر آموزش‌های مهارت‌محور، کوچینگ و منتورینگ، در کنار شما همراهان گرامی باشد تا یادگیری را در خود و سازمان‌تان نهادینه کنید و بتوانید آینده‌تان را آن‌گونه که می‌خواهید و دوست دارید خلق نمایید و بیافرینید.

تماس با ما