هشت ویژگی ضروری یک راهبر مؤثر

رهبران خوب، علاوه بر فراهم آوردن جهت و مشخص کردن مسیر و الهام بخشیدن و راهنمایی کردن؛ شجاعت، شور و اشتیاق، اطمینان، تعهد و جاه‌طلبی را به نمایش می‌گذارند. آنها نقاط قوت و استعدادهای افراد خود را پرورش می‌دهند و تیم‌هایی متعهد برای رسیدن به اهداف مشترک می‌سازند. مؤثرترین راهبران دارای صفات مشترک زیر می‌باشند.

  • چشم‌اندازتان را به اشتراک بگذارید.

یک راهبر با داشتن یک چشم‌انداز، ایده روشنی از جایی که می‌خواهند بروند، این‌که چگونه به آنجا برسند و همچنین این موضوع که موفقیت چگونه به نظر می‌رسد، دارند. مطمئن باشید که دیدگاه خود را به وضوح و با اشتیاق بیان می‌کنید‌، اطمینان حاصل کنید که تیم شما درک می‌کند که تلاش‌های فردی آنها در رسیدن به اهداف سطح بالاتر چگونه کمک‌کننده است. تلاش شخصی شما با پشتکار، سرسختی و اشتیاق به سمت چشم‌اندازتان باعث الهام بخشیدن و ترغیب دیگران به انجام همان کارها خواهد شد.

  • هدایت و راهبری با مصداق.

به‌عنوان یک راهبر، بهترین راه برای ایجاد اعتبار و جلب احترام دیگران، ارائه مثال‌هایی مناسب است (مثال زنده). رفتاری را نشان دهید که می‌خواهید مردم از آن پیروی کنند. اگر درخواستِ زیادی از تیم خود دارید، باید مایل باشید استانداردهای بالایی را نیز برای خود تعیین کنید. هم تراز و هم‌سو بودن کلام و اعمال شما به اعتمادسازی کمک خواهد کرد و باعث می‌شود تیم شما مایل به پیروی از مثال شما باشد.

بیشتر بخوانید: سه شاخص کلیدی برای ایجاد اعتماد

8 ویژگی راهبری

  • تمامیت را نشان دهید.

یک راهبر با تمامیت؛ ارزش‌هایش را برای هدایت و راهنمایی تصمیمات، رفتار و برقراری ارتباط با دیگران ترسیم می‌کند. آنها درباره آنچه درست و نادرست است، اعتقادات شفافی دارند و به دلیل اصيل بودن، قاعده‌مند بودن، اخلاقي بودن و با ثبات بودن مورد احترام هستند. آنها از شخصیت خوبی برخوردار هستند، به وعده‌های خود عمل می‌کنند و با دیگران صریح، صادقانه و مستقیم ارتباط برقرارمی‌کنند. نمایش تمامیت از طریق اقدامات روزمره شما باعث می‌شود که وفاداری، اعتماد به نفس و احترام را از کارمندان خود پاداش بگیرید.

  • برقراری ارتباط موثر.

توانایی برقراری ارتباط واضح، مختصر و تاکتیکی یک مهارت بنیادی راهبری است. ارتباطات بیش از این است که فقط با دقت به دیگران گوش داده و پاسخ‌های مناسبی ارائه دهید. همچنین شامل به اشتراک‌گذاری اطلاعات ارزشمند، پرسیدن سؤالات هوشمندانه، درخواست ورودی و ایده‌های جدید، شفاف‌سازی سوء‌تفاهم‌ها و شفاف‌سازی دربارۀ آن چیزی که می‌خواهید است. بهترین راهبران همچنین برای الهام بخشیدن و انرژی بخشیدن به کارمندان خود با آنها ارتباط برقرار می‌کنند.

  • اتخاذ تصمیمات سخت.

برای یک راهبر مؤثر بودن، توانایی تصمیم‌گیری سریع و دشوار با اطلاعات محدود بسیار مهم است. هنگامی‌که با یک تصمیم سخت روبرو هستید، با تعیین آنچه می‌خواهید به دست آورید، شروع کنید. عواقب احتمالی تصمیم خود و هر گزینه دیگری را در نظر بگیرید. تصمیم نهایی خود را با قاطعیت بیان کنید، مسئولیت آن را برعهده بگیرید و از آنچه دراین میان روی می‌دهد استقبال کنید. یک تصمیم‌گیرنده مصمم و مطمئن بودن به شما این امکان را می‌دهد که از فرصت‌ها منتفع شده  و از احترام تیم خود برخوردار شوید.

هدایت و راهبری

  • شناخت و تشخیص موفقیت.

به طور مکرر و مداوم شناخت و تشخیص موفقیت یکی از قدرتمندترین عادت راهبران الهام بخش است. برای اینکه افراد بتوانند از توانایی‌هایشان استفاده کرده و بهترین تلاش خود را انجام دهند، باید بدانند که ارزش کارشان دیده می‌شود و از آنها قدردانی خواهد شد.  راه‌هایی را برای تجلیل از دستاوردهای افراد خود بیابید، حتی اگر این کار را با یک عمل ساده و یا یک جمله ساده “عالی انجام شده” باشد. به‌علاوه شما با این کار وفاداری آنها را نیز تقویت خواهید کرد، همچنین باعث انگیزه‌بخشی بیشتر خواهید شد تا آنها همچنان بهترین خودشان را عرضه کنند.

  • توانمندسازی دیگران.

راهبران بزرگ درک می‌کنند که مردم برای ارائه بهترین تلاش خودشان، باید نسبت به کار خود احساس مالکیت داشته باشند و باور داشته باشند که آنچه انجام می‌دهند معنایی دارد. اهداف و مهلت‌های مشخص را به تیم خود ابلاغ کنید و سپس به آنها استقلال و اختیار عمل دهید تا تصمیم بگیرند که چگونه کار را انجام دهند. آنها را با انتظارات زیاد به چالش بکشید و آنها را به ابراز خلاقیت و نشان دادن نوآوری تشویق کنید.

  • انگیزه و الهام بخشی.

بهترین راهبران تیم خود را با شور و اشتیاق، الهام و انگیزه به جلو هدایت می‌کنند. برای تعیین نقاط قوت، نیازها و اولویت‌های افرادی‌که تحت هدایت شما هستند، زمان صرف کنید. علاوه بر ایجاد احساس ارزشمند بودن؛ این امر به شما کمک می‌کند تا درک کنید بهترین روش برای ایجاد انگیزه در افرادتان کدام است. به‌طور مداوم این امر که چگونه تلاش‌های آنها می‌تواند یک تفاوت ایجاد کند را تقویت کرده و آنها را در مسیر رشد و پیشرفت نقاط قوت‌شان با اهداف و چالش‌های معنی‌دار تشویق کنید.

ترجمه: ناهید بوداغی

منبع

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

کلام یادگیری فردا مجموعه‌ای است که توسط تعدادی از کوچ‌های حرفه‌ای شکل گرفته است.

کیفکو این افتخار را دارد که با ترکیب موثر آموزش‌های مهارت‌محور، کوچینگ و منتورینگ، در کنار شما همراهان گرامی باشد تا یادگیری را در خود و سازمان‌تان نهادینه کنید و بتوانید آینده‌تان را آن‌گونه که می‌خواهید و دوست دارید خلق نمایید و بیافرینید.

کلام یادگیری فردا مجموعه‌ای است که توسط تعدادی از کوچ‌های حرفه‌ای شکل گرفته است.

کیفکو این افتخار را دارد که با ترکیب موثر آموزش‌های مهارت‌محور، کوچینگ و منتورینگ، در کنار شما همراهان گرامی باشد تا یادگیری را در خود و سازمان‌تان نهادینه کنید و بتوانید آینده‌تان را آن‌گونه که می‌خواهید و دوست دارید خلق نمایید و بیافرینید.

تماس با ما