کوچینگ عملکرد

کوچینگ عملکرد روشی است برای کمک به افراد تا بتوانند بهترین روش خودشان را در چالش‌هایشان از درون خود کشف کنند و مسیری را برای عبور از چالش خود انتخاب کنند.

هنگامی‌که توسط متخصص مناسب این کمک صورت بگیرد می‌تواند اوج عملکرد شما را آزاد کند و شما می‌توانید بیشترین کارایی را داشته باشید.

کوچ عملکرد با شما همراه خواهد و با شما همکاری و مشارکت می‌کند تا شما یک برنامه‌ی روشن با اصول و شیوه‌هایی ایجاد کنید که توانایی شما را برای تحقق اهداف و آرزوهای حرفه‌ای‌تان را افزایش دهید.

کوچ‌های عملکرد در چه مواردی کمک می‌کنند؟

در هر حوزه حرفه‌ای یک عنصر “عملکرد” وجود دارد. در هر حرفه‌ای اصولی وجود دارد.

برای دست‌یابی به تسلط در هر حوزه‌ای نیاز به تمرین، تداوم و راهنمایی دارید. یک کوچ می‌تواند به شما کمک کند تا بازی خود را در داخل و خارج از زمین، داخل و خارج از اتاق هیأت مدیره، بهبود بخشید و کارایی خود را بالا ببرید.

کوچ عملکرد تمرکز و دقت را به این فرایند خواهد داد. آنها اصول و شیوه‌های خاصی را ارائه می‌کنند که توانایی شما را برای ارتباط با افرادتان، در تعقیب  اهداف و دنبال کردن بیانیه‌ی مأموریتتان بهبود می‌بخشد.

یک کوچ آموزش دیده است و با مراجعین کار می‌کند تا در موقعیت‌های پرفشار آماده شوند. برای هدایت موفقیت‌آمیز تغییرات، و انجام معاملات موفقیت‌آمیز و انجام تعهدات افراد را آماده می‌کنند.

برخی از مسائل عملکردی خاص عبارتند از:

 • اعتماد به نفس
 • نتایج
 • فروش
 • ارائه مؤثر
 • مدیریت یک تیم فروش
 • حضور اجرایی
 • ارتباط
 • الهام بخشِ اعتماد
 • روحیه
 • خدمات مشتری
 • تعهد شغلی
 • حفظ کارکنان
 • حل تعارض
 • سخنرانی در جمع
 • تسهیل جلسات
 • تیم سازی

کوچینگ عملکرد چه مزایایی دارد؟

با وضوح بیشتر هدف، بینش‌ها و دیدگاه‌های جدید و برنامه‌ای برای اجرا، یک مراجع باهوش و مشتاق می‌تواند رشد سریع‌تری را با نتایج قابل اندازه‌گیری ایجاد کند. آنها این توانایی را خواهند داشت که با سهولت و قدرت بیشتری وارد عمل شوند.

مراجعین کوچینگ عملکرد، نه تنها در حوزه‌های خاص تمرکز پیدا خواهند کرد بلکه به صورت کلی، بهبود را مشاهده می‌کنند.

کوچ‌های عملکرد، چگونه کار می‌کنند؟

مراجع و کوچ چشم‌انداز، اهداف، معیارها و مسیر موفقیت را تعیین می‌کنند. آنها با هم جبنه‌های خاص بازی مراجع را شناسایی می‌کنند.

اینکه چه‌چیزی کارآمد است و کار می‌کند و چه‌چیزی می‌تواند بهبود یابد. پس می‌توان گفت هدف پرورش مهارت‌ها یا ویژگی‌های ضروریِ مورد نیاز برای نقشی خاص است.

صرف‌نظر از شغل، نقش یا شغل، ما براساس عملکرد‌هایمان سنجیده می‌شویم. برای مثال، در ورزش، بازی‌های برد و باخت یک ورزشکار را دنبال می‌کنیم.

ما به عنوان یک فرد حرفه‌ای، براساس نتایج، توانایی‌هایمان در همکاری با دیگران و رسیدن به اهدافمان قضاوت می‌شویم.

چه تفاوتی بین درمان و کوچینگ عملکرد وجود دارد؟

درمان یک مداخله خاص است که توسط یک روانشناس مجاز یا پزشک متخصص آموزش دیده در این زمینه (روانپزشک) در کار با افراد دارای مشکلات روانی، عاطفی، رفتاری یا مسائل پزشکی ارائه می‌شود.

یک کوچ عملکرد با متخصصان کار می کند تا مهارت‌های آنها را پرورش دهد و عملکرد آنها را بهبود بخشد. کوچینگ گاهی اوقات می‌تواند درمانی نیز باشد، به ویژه به صورت تصویرسازی یا مجسم کردن یا رویکرد جسمانی، اما درمان نیست.

مدت زمان پروسه کوچینگ عملکرد چقدر است؟

طول دوره کوچینگ عملکرد به عملکرد / پروژه بستگی دارد. برای مثال، برخی از مراجعین می‌خواهند برای یک ارائه تجاری ۳۰ دقیقه‌ای در یک انجمن یا جلسه هیأت مدیره آینده، آمادگی بهتری داشته باشند.

در این مورد، یک کوچ عملکرد بسته به نیاز، بودجه و زمان حرکت و پیشروی مراجع از یک ساعت تا هشت ساعت را با مراجع کار کند.

مراجع دیگر ممکن است، بخواهد با تیم تحت راهبری خود اعتماد، اطمینان و ارتباط برقرار کند. او دغدغه‌های راهبری بزرگتر و گسترده‌تری نسبت به یک ارائه دارد، نگرانی‌های او کلی‌تر و جامع‌تر است و به تعهد توسعه طولانی‌تری نیاز دارد.

برای این نوع مراجع، تعاملات کوچینگ می‌تواند از یک جلسه کوچینگ تا یک یا دوبار در هفته در طول شش‌ ماه تا یک‌سال نیز ادامه پیدا کند. هر مراجع می‌تواند با کوچ خود سرعت و چارچوب زمانی مناسب برای اهداف مربوط به خود را تعیین کند.

هنگام انتخاب یک کوچ عملکرد به دنبال چه‌چیزی باشیم؟

تجربه، یک رویکرد منسجم، صراحت و مراقبت.

فردی حرفه‌ای که می‌تواند واقعاً گوش دهد و به شما کمک کند تا احساس کنید، دیده و شنیده می‌شوید.

کسی که توانایی کمک به شما را در دیدن راه‌های جدید حرکت در جهان را دارد، می‌تواند به شما کمک کند تا به مهارت‌های بالقوه‌ی خود دسترسی پیدا کرده و از آنها استفاده کنید، و خود را با قدرت، اشتیاق و متانت ابراز کنید.

هزینه کار با یک کوچ عملکرد چقدر است؟

در کوچینگ نیز مانند بسیاری از مشاغل، هزینه‌هایی که کوچ‌ها دریافت می‌کنند، متفاوت است. برخی از کوچ‌های عملکرد بر اساس هر پروژه هزینه دریافت می‌کنند، در حالیکه برخی دیگر به صورت ساعتی، ماهیانه یا به شکل پکیجِ چند جلسه‌ای کار می‌کنند و هزینه دریافت می‌کنند.

اما شما به این فکر کنید وقتی عملکردتان بهبود یابد و کارایی‌تان افزایش پیدا کند برای شما چقدر ارزش دارد. نه فقط ارزش معنوی، بلکه به ارزش مادی تغییری که کرده‌اید فکر کنید.

سعی کنید در جلسات خود با کوچ، شرایط رضایت خود را بیان کنید. به عبارت دیگر آنچه می‌خواهید را از کوچ خود درخواست کنید.

یک کوچ عملکرد استاندارد، یا می‌تواند با شرایط شما جلسات کوچینگ خود را ارائه دهد یا آنقدر محترم و عاقل خواهد بود که به شما اطلاع دهد که نمی‌تواند با شرایط شما کار کند و ممکن است یک پیشنهاد متقابل ارائه دهد.

مترجم: ناهید بوداغی

بازنویسی: امیرحسین قاضی

منبع: Noomii

 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

کلام یادگیری فردا مجموعه‌ای است که توسط تعدادی از کوچ‌های حرفه‌ای شکل گرفته است.

کیفکو این افتخار را دارد که با ترکیب موثر آموزش‌های مهارت‌محور، کوچینگ و منتورینگ، در کنار شما همراهان گرامی باشد تا یادگیری را در خود و سازمان‌تان نهادینه کنید و بتوانید آینده‌تان را آن‌گونه که می‌خواهید و دوست دارید خلق نمایید و بیافرینید.

کلام یادگیری فردا مجموعه‌ای است که توسط تعدادی از کوچ‌های حرفه‌ای شکل گرفته است.

کیفکو این افتخار را دارد که با ترکیب موثر آموزش‌های مهارت‌محور، کوچینگ و منتورینگ، در کنار شما همراهان گرامی باشد تا یادگیری را در خود و سازمان‌تان نهادینه کنید و بتوانید آینده‌تان را آن‌گونه که می‌خواهید و دوست دارید خلق نمایید و بیافرینید.

تماس با ما